Piyasada Çin malı telefonlara marka basıp satan, bizlere yerli telefon diye 100 dolarlık telefonları 999 liraya tabiri caizse satmaya çalışan firmalara karşı olan duruşumuz esasında bellidir. Bunları almayın ve aldırmayın. Bugünkü tepkimiz ise gerçekten Çin malı telefonları kullanıcı ile “uygun fiyata” buluşturduğunu iddia eden bazı firmalarla ilgili olacak.

Üzerine marka basılmış Çin cihazlarını iki üç katı fiyatına Türkiye pazarına sokan firmalara verdiğimiz tepkinin ve yaptığımız eleştirinin aynısını, Çin’den kimsenin bilmediği bir markayı reklam dahi yapmadan iki katı fiyatına Türkiye pazarına sokmaya çalışan firmalara da vermeye ve dile getirmeye çalışacağız.

Ulefone Vienna vs GM 5 Plus
Ulefone Vienna vs GM 5 Plus

Söz konusu cihaz ve bu yazıdaki şamar oğlanımız Ulefone Vienna’da başkası değil. Türkiye’ye 899TL fiyat etiketiyle girecek olan cihazın bizim Çin’den tedarik fiyatımız tam olarak 140$ yani 420TL. Cihazın dikkat çeken özellikleri ise MTK işlemci, 3GB RAM ve 32GB Hafızası ve sesi yüzde yüze getirmediğiniz bir ses çipi.

Ulefone Vienna vs GM 5 Plus
Ulefone Vienna vs GM 5 Plus

Bu cihazı şamarlayacak olan ise kimsenin aklına gelmeyecek olan General Mobile 5 Plus. GM 5 Plus’ın dikkat çekici özellikleri ise Snapdragon 617 işlemcisi, saf ve daima güncel Android sürümü, USB Type-C konnektör, 8MP flaşlı ön kamerası, Gorilla Glass 4 koruma camı ve Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisi ile dakikalar içinde yarısına kadar dolan bataryası. Cihazın Türkiye’de satış fiyatı ise 899TL, bana çok tanıdık geldi şahsen!

Ulefone Vienna vs GM 5 Plus
Ulefone Vienna vs GM 5 Plus

Sürekli güncel Android’e karşı ömür boyu üst sürümü göremeyecek olmak, Snapdragon 617’ye karşı MTK işlemci, Full HD flaşlı ön kameraya karşı 480p kayıt yapan bir kameranın elde edileceği bir cihaza aynı parayı Türkiye’de kimsenin vereceğine inanmıyorum.
Bir tarafta yılların köklü garantisine sahip distribütörü ile diğer tarafta ise ilk cihazda milleti tokatlamak derdine düşen yeni firmaların rakibinden kötü cihazları aynı fiyata sattığını görmek bizi ziyadesiyle üzse de, üzmekten öte bizi kızdıran birşey varsa o da yıllardır gururla yersizlere giydirmesine rağmen bu cihaza tek kelime etmeyen “duayenlerin” var olmasıdır. Evet kesinlikle Çin cihazlarının üstlerinde çakma markalarla değil, kendi isimleriyle Türkiye piyasasında var olmasını istiyorum. Elbette Türk markalarının kendi ürettikleri cihazlarla dünya ve Türkiye liglerinde söz sahibi olmalarını istiyorum ama bunu yapmanın şekli kesinlikle insanları sömürmek olamaz. Hele gerçekten samimi bir maskenin altında, cihazları buluşturmak istediğini iddia ederek bunu yapmak da ayrı bir yakışıksızlık olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir